Fikrî Mutantların Tartışmasından Ne Çıkar?

Hayli zaman önce, televizyonlardan adeta fışkıran tartışma, açık oturum türü programları seyretmek bende bir iptila halini almış idi. Bu lüzumsuz ve dahi akıllara ziyan meşgaleden yakamı sıyırmak için derhal çareler düşünmeye başlamıştım. Bilhassa tartışma programlarını hızla atlayarak kanaldan kanala gezinmek aklıma gelen ilk çareydi. Fakat bunun da başka türlü bir iptila olduğunu fehmetmem uzun sürmedi. Kablo televizyonun sunduğu elli civarında kanalı yaklaşık birer dakika süren fasılalarda tekrar tekrar turlayıp durmam yüzünden çevremde kopan feryad-u figanın da aklımı başıma almama yardımcı olduğunu itiraf etmeliyim.  Nihayet, seyrettiğim program sayısını dört-beş ile tahdit etmiş ve kısacık ömrümün kıymetli saatlerini daha faideli meşgalelere tahsis etmeye muvaffak olmuştum.

Kurtulmuş olmakla iftihar ettiğim o eski iptila, bugünlerde maalesef yeniden çevremi sararak tehlike arzeder oldu. Hususen cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde televizyonlarda yayınlanan münakaşalara önce gözüm sonra aklım takılmaya başladı.

Biz zaman önce naçizane kaleme aldığım bir yazıda “fikrî mutantlar” mazmununu ortaya atmıştım. Ortaya attığım fikirler pek harc-ı âlem, pek zayıf olacaklar ki, üstadımızın deyimiyle “Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı ülkede” birkaç mütecessis dosttan gayrı kimseciklerin dikkatini çekmedi. Bu fikirleri bırakın dönüp kovalamayı, okumaya dahi tenezzül etmedi kimseler. Kayıtsızlığın karanlık kalbinde solup gittiğine üzüldüğüm o satırlarda şunları yazmıştım:

Maalesef “tanrıyı oynayanlar” kirli ellerini insanların beyinlerine ve kalplerine de uzatmaktan çekinmiyorlar. Biyo-teknoloji sahasında girişilen mahut “mühendislik” çalışmalarına tekabül eden çalışmalar, beşerî ilimler sahasında da, yürütüldü ve halen yürütülüyor. Domatesin genleriyle oynamak hakkını kendisinde bulan batı medeniyeti, sosyal mühendislik çalışmaları çerçevesinde küçüklü büyüklü toplulukların sosyo-kültürel genleriyle oynamakta bir mahzur görmedi. Genetik mühendislerinin mikro-enjeksiyon usullerine mütekabil içtimai müdahale ve telkin usulleri geliştirildi. Bu usuller gerçekten de kitlelerin sosyo-kültürel genlerine müdahaleyi mümkün kıldı. Elde edilen netice, domateslerde elde edilenden çok da farklı olmadı: mühendislerin istedikleri istikamete sevk edilmiş zombi toplulukları! Kılık kıyafetleriyle tam arzulanan kalıba uyan ama ne düşüneceğini, nasıl düşüneceğini şaşırmış, zihni muvazenesini kaybetmiş zavallılar. Sosyo-kültürel genlerinin mutasyonu sonucu zihinleri kalıplanmış, kalıplanırken de ağır tahribat görmüş fikrî mutantlar!

Başta sözünü ettiğim eski iptila beni yine sarıp sarmalamaya başlayınca, yeniden tartışmaları seyretmeye, seyrederken gayri ihtiyari sinirlenmeye ve yukarıdaki satırlarda anlattığım “fikrî mutantları” düşünmeye başladım. Gecenin geç vakitlerinde yastığa koyduğum efkârlı başımda uykularım kaçacak yer arar oldu.

Televizyondaki tartışma programlarına iştirak için hazır bulunan zevatı seyretmek acı veriyor şimdilerde. Genetiği ile oynamış domatesin rengi ve şekli mükemmel ama ne tadı var ne kokusu. Programlarda fikir beyan eden, sosyo-kültürel kodlarıyla oynanmış zevatın da aynı şekilde şekil şemail açısından hiçbir noksanları yok! Unvanları da oturaklı mı oturaklı. Gelin görün ki ağızlarından dökülen ilk kelimelerle sihir bozuluyor. Kafaları son derece karışık. Sözlerinde kaypak kavramların arkasına saklanmış korkunç bir boşluğun tedirgin edici varlığı seziliyor.

Bilmem ki yeniden yakama sarılan bu dertten bir kez daha kurtulabilir miyim? Akıl ve ruh sıhhati açısından gayret etmem şart.

Fikrî Mutantların Tartışmasından Ne Çıkar?” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.