Biz Hepimiz Mavi Hapçılardanız Aslında!

Kendi kendine çürüyen bir organizmanın hazin hikâyesidir bu. Bataklığın derinliklerinden gelen canhıraş ve faydasız çığlıkların hikâyesi. İblisin bile gözlerini dolduran bir teslim oluş töreni: boynu bükük, direnişsiz…

 

Bize her gün bir kaç kez uzanır Morpheus’un siyâhî elleri. Her gün bir kaç kez tercih fırsatı çıkar önümüze. Mavi hap bir yanda durmaktadır: bir fatura ödememek, taşın altından elini kaçırmak, sessizce ortadan kayboluvermek, itaat, teslimiyet, razı oluş, boyun büküş ve bunlar karşısında lûtfedilmiş sanal huzur… Ve diğer tarafta kırmızı hap parıldar: isyan! Acı, keder, sıkıntı, direniş, karşı koyuş, baş kaldırış, bedeli ödenecek bir özgürlük.

 

Biz her gün bir kaç kez mavi hapı tercih ederiz. Yalan da olsa rahatımızı bozacak hâlimiz yoktur. Zorbalık kasvetli bir heyulâ olur karşımızda yükselen. Elinde korku diye bir silah tutar, kurşunları çeşit çeşittir, kimisine rızık korkusu denir, kimisine gözden düşme korkusu. Korkarız ondan, köşemize sineriz. Korkaklık genlerimize işlemiştir belki de bunca zaman sonra. Çünkü zorbalığa son karşı çıkışımızın üstünden asırlar geçmiştir.

 

Biz her gün zorbanın pis kokan nefesini hissederiz iliklerimize kadar. Bazen de şiddetli bir tokadını yeriz. O zaman bir şimşek çakar gözlerimizde. Kırmızı hap bir başka görünmeye başlar bize. Çocukluğumuzda söndürülmüş ateşin közleri parıldar. Dünya değişir, hayat değişir bir an. Bazen anlamış olarak, bazen mecbur kalarak bırakırız kendimizi kucaklarını bize açmış karanlık ve soğuk sokaklara.

 

Ama zorba kurnazdır. Hiçbir zaman büyük kitleleri almaz karşısına. Bizleri teker teker avlar. Avlananlar bağrışırlar: “Susma sustukça sıra sana gelecek!”. Potansiyel ya da müstakbel avlar ise kafalarını ve sırtlarını dönerler onlara. Sıra onlara hiç gelmeyecek sanırlar. Ama gelecektir. Bu zorbalığın hayat pınarının akış yoluna dikilmiş kapkara bir taş olduğunu, er ya da geç kendilerinin de yoluna dikileceğini anlamazlar, anlayamazlar. Afsunlanmışlardır. Gözleri bağlanmıştır. Bir illüzyondur zaten zorbanın yaptığı ama onun da bilmediği yahut bilip de unutmaya çalıştığı bir gerçek vardır: Sıra ona da gelecektir…

 

Biz her gün kırmızı hapı seçenlere hayret ve dehşetle bakarız. Hatta onları yola getirmeye çalışanlarımız, onlara nasihat edenlerimiz çıkar. “Ne yapabilirsin ki?” deriz. “Elinden ne gelir ki?”, “Gücün neye yeter ki?” . İtiraf ettiğimiz kendi aczimizdir aslında, korkumuzdur. Bastırmaya çalıştığımız, sızlayan vicdanımızın sesidir, doğru tercihleri yapamıyor olmanın verdiği azaptır kalplerimize.

 

Biz her gün gizliden gizliye alkışlarız kırmızı hapçıları. Bazen bir imrenme yalayıp geçtiği bile olur yüreklerimizi. Ama zorbanın silahı parıldayıverir bir anda gözlerimiz önünde, parçalayıverir hayallerimizi. Tövbekâr olur vazgeçeriz aynı anda. Yine teslim olmuşuzdur ve adımız boş yere “mavi hapçı” konmamıştır.

 

Bir de her gün arada kalanlar vardır. Ne kırmızı hapı seçebilmişlerdir ne mavi hapı. Onları saçak altlarında ağlarken görürüz. Mümkün olsa iki parçaya ayrılmak isteyeceklerini hissederiz. Bir parça mavi hapı seçecektir, diğeri kırmızıyı. Ama mümkün değildir ve onlar hep saçak altlarında ağlaşacaklardır. Onların gözyaşları, kırmızı hapçıların sînelerine damlayan kan, mavi hapçıların gözlerine dökülen öfke olur.

 

Biz her gün susarız. Biz sustukça zulüm büyür. Biz sustukça her şey sanallaşır. Her şey o kadar sanal, o kadar yalan olur ki bazen, gerçek tamamen unutulur. Gerçeğin olmadığı yerde yalan gerçek olur.

 

 

Biz aslında sanal bir bataklıkta çürümeye mahkum mavi hapçılarız…

S. Cenap Baydar

11 Ekim 1999

Pazartesi

13:06:39

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.